Воздвиження 2019: Що не можна робити у це велике свято

Воздвиження 2019: Що не можна робити у це велике свято

27 вересня православні та греко-католики відзначать одне із 12 найбільших свят у році – Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього. Воно присвячене події, яка сталася на початку IV століття в Палестині на місці розп’яття Ісуса Христа.

Історія свята

Почалося все з Костянтина Великого, першого римського імператора, який в 313 році узаконив в своїй державі віру Христову і скасував страту через розп’яття. За рік до цього Костянтин здобув декілька перемог над своїм противником – римським імператором Марком Аврелієм Валерієм Максенцієм (306-312), узурпатором, який був жорстоким до свого народу.

Перед останнім вирішальним боєм Костянтин побачив уві сні Христа, що звелів йому написати на прапорах і щитах свого війська грецькі літери ХР, а вранці він побачив хрест, написаний на небі, і почув голос, який вимовив слова: “Цим переможеш!”.

Здобувши блискучу перемогу, Костянтин 28 жовтня 312 року урочисто увійшов в Рим.

Незабаром Костянтин Великий прийняв християнство і вирішив відшукати хрест, на якому був розп’ятий Спаситель. Для цього він відправив в Єрусалим свою матір, царицю Олену. Довгий час пошуки були безрезультатними, але Олена, незважаючи на вже похилий вік, не відступала. І нарешті під язичницьким святилищем Венери було знайдено три хрести, табличка з написом “Ісус Назарянин, Цар Юдейський” і цвяхи, що використовувалися при розп’ятті Христа.

Знахідка ця була зроблена завдяки допомозі старого єврея на ім’я Іуда. Згодом він прийняв християнство, отримавши ім’я Киріак, і став єпископом Єрусалима, але був відданий на муки при імператорі Юліані Відступнику.

Тепер треба було визначити, на якому з трьох хрестів прийняв мученицьку смерть Спаситель. Для цього до кожного з них приклалася важко хвора жінка. І один з хрестів приніс їй зцілення. А потім хрести по черзі покладали на померлу людину, яку якраз несли повз Голгофу. І покійний воскрес від дотику до Животворящого Хреста Господнього.

Звістка про диво, що сталося швидко поширилася по місту і зібрала натовп людей, що мріяли хоч здалеку побачити святиню. Тоді патріарх Макарій, який брав участь у пошуках, кілька разів високо підняв (воздвиг) Хрест. Пізніше на цьому місці була побудована церква Воскресіння, яку освятили 26 вересня (за новим стилем) 335 року. Наступний день згодом став святковим.

Згадує церква в цей день і ще одну подію. У 614 році перси розграбували Єрусалим і відвезли з собою Хрест. Тільки в 628 році він був повернутий до міста і під час урочистої зустрічі знову воздвигнутий.

Чин Воздвиження Хреста і поклоніння йому відбувається ввечері 26 вересня. Традиційний колір вбрання священиків в це свято – фіолетовий. Під час святкової служби Хрестом п’ятикратно осяюють присутніх і підносять його на сторони світу: на схід, захід, південь, північ і ще раз на схід.

Що потрібно робити в цей день

На згадку про хресні страждання Спасителя на Воздвиження дотримується суворий одноденний піст. З цього приводу існує думка: тому, хто в цей день постить, простяться сім гріхів і стільки ж гріхів можна отримати, якщо їсти в цей день скоромне.

Віруючі люди відвідують на Воздвиження храми, щоб бути присутніми на святковій літургії, помолитися за своїх близьких і за себе.

Існує традиція дарувати на Хрестовоздвиження своїм дітям золоті або срібні хрестики. Кажуть, що куплений в цей день в храмі хрестик буде охороняти вас, навіть якщо ви його не носите постійно.

Особливо заохочується займатися на Хрестовоздвиження благодійністю – в міру сил і можливостей надавати підтримку і допомогу тим, хто цього потребує.

У деяких областях наші предки в цей день в будинках всякими підручними засобами (крейдою, сажею, часником і т. д.) малювали хрести. Поміщали хрестики і в засіках, і в яслах тварин, причому хрестики ці могли бути і саморобними, наприклад, з гілочок горобини. Це повинно було захистити від злих сил і людей, і тварин, і зібраний урожай.

Чого не можна робити

Як і в будь-яке християнське свято, в цей день не можна сваритися, особливо з родичами, наносити образи, тримати зло на кого-небудь, лихословити.

А в народі стверджували, що на Воздвиження (Здвиження) ні в якому разі не можна ходити в ліс, так як там, готуючись до зими, сильно активізується всяка нечисть.

За народними віруваннями, на Здвиження всі земні гади збираються у величезній ямі під землею, щоб там перезимувати і полизати гадючий камінь. Тому ретельно замикалися в цей день ворота і двері осель – а раптом помилково туди заповзе на зимівлю змія.

А ще існує думка, що марно починати в цей день нові справи – нічого путнього з цього не вийде.

Прикмети свята

По погоді на Воздвиження можна визначити, якою буде зима. Якщо ранок святкового дня морозний, чекайте ранню зиму. А якщо день видасться ясний і теплий, зима настане пізніше. Різке похолодання – до ранньої весни, а вітер з півночі – до теплого літа.

В цей день іменини святкують Івани.